Bilim insanları Teorik olarak ışık hızını kırmayı başardı


Mayıs 2021 (0) Iptv 13.06.2021


Bilim insanları yaptığı çalışmada, sıcak plazma içindeki ışık dalgasının grup hızını aşık hızının yüzde 30 üzerine çıkardı. Bu sayede ışık hızını karmayı başaran fizikçiler, teknik olarak hala ışık hızını aşmış sayılmıyor.

Saniyede 300 bin kilometre hızla hareket eden ışık fotonları, evrenin hız limitini belirler. Yani ışık hızından hızlı hareket etmek mümkün değildir. Şu an için ışık hızını değiştirmenin ya da aşmanın bir yolu bulunmuyor olsa da ışık dalgası gruplarını manipüle etmenin yolu bulunuyor. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Rochester Üniversitesi araştırmacıları, ışık hızını mikro ölçekte de olsa ışığın kendisi ile aşmayı başardılar.

Fotonların hızı, elektromanyetizma olarak adlandırılan elektriksel ve manyetik alanların örgüsü ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırların etrafından dolaşmanın bir yolu olmasa da düşük frekanslı foton düzenli dalgalar yaratarak sarsmak mümkündür. Tüm ışık dalgası gruplarının ritmik şekilde yükselmesi ve alçalması grup hızını oluşturur ki ortamdaki elektromanyetik koşullara bağlı olarak bu iç hızı yavaşlatmak ya da hızlandırmak mümkündür.

Tahmin edebileceğiniz gibi bilim insanları, standart oda koşullarında, standart bir ışık kaynağından çıkan fotonları hızlandırmadılar. Elektronları bir lazerle hidrojen ve helyum iyonları akımından uzaklaştıran bilim insanları, ikinci bir ışık kaynağı tarafından gönderilen ışık darbeleri ile grup hızını değiştirmeyi başardılar. Böylece bilim insanları, sıcak plazma içinde ışık dalgalarının hızını yüzde 30’dan fazla hızlanmış oldular.

Söz konusu çalışma fazlasıyla heyecan verici olsa da ışık hızını aşıp yıldızlararası seyahati mümkün kılmaz için henüz erken. Bilim insanları, teknik olarak hala ışık hızını aşmayı başarmış değiller. Söz konusu keşfin uzak teknolojilerinden ziyade lazer teknolojilerinin gelişimine faydası olacağı belirtiliyor.

Kaynak : https://www.megabayt.com


Yorum yapabilmek için giriş yapınız

Giriş Yap